Zam Öncesi İlaçlar Raflardan Buharlaştı

Şubat ayında yapılacak zam öncesi yine ilaç sorunsı başgösterdi. Firmalar zammı beklediği için tansiyon, epilepsi, göz ilaçları ve ağrı kesicileri dahi eczanelerde bulmak zor. İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, şu anda kendi eczanesinde en fazla kullanılan 150 ilacın olmadığını ifade etti.

İstanbul’da iki çocuğun domuz gribi sebebiyle öldüğü öne sürülürken, İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, piyasada domuz gribi ilacını bulmada zorluklar yaşandığını ifade etti.

Sarıalioğlu, her yıl şubat ayında ilaca zam yapıldığı için firmaların bu zammı beklediğini, şu an tansiyon, epilepsi, göz ilaçları ve hatta ağrı kesicileri bile eczanelerde bulmanın zor olduğunu anlattı. Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe‘ye konuşan Sarıalioğlu “Firmalar depolara ilaç vermek istemiyor. Halk arasında domuz gribi diye bilinen gripte artış var. Planlanmış olan ilaçlar yeterli gelmiyor. Örneğin şu an benim eczanemde en fazla kullanılan 150 ilaç yok. Önümde, eczanemde olmayan 10 sayfa A4 kâğıdına yazılı olmayan ilaçlar var. İlaçların yüzde 60’ı ithal ama yerli ilaçlarda da problem yaşanıyor, ilaç zammı sebebiyle. Geçen yıl yüzde 20 gibi bir zam yapılmıştı, bu yıl da yüzde 15-25 oranında zam bekleniyor. Bakanlık yılda bir kez fiyat düzenlemesi yapacağına örnek olarak üç ayda bir yüzde 5 gibi bir oranda yapsa bu sorun yine yaşanmaz” dedi.Sarıalioğlu, her ilaca yapılacak şubat zammı öncesinde Aralık-Ocak-şubat aylarında benzer problemlerin yaşandığını söyledi.

Fiyat Dşayetlendirme Komisyonu, bilhassa yurt dışından gelen ve ithal olan ilaçların fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan euro kurunu geçen yıl 3,40 olarak sabitlemişti. 20 Şubat’ta euro kuru komisyon tarafından tekrar yükseltilecek.

Sağlık Bakanlığı ise önümüzde hafta itibariyle domuz gribi ilacı sorunsının sona ereceğini öne sürüyor.

16 Ocak 2020 Van/ Çaldiran- Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.