Yunanistan'la Almanya Arasında Libya Krizi

Berlin'de pazar günü düzenlenecek Libya konferansına davet edilmeyen Yunanistan Almanya'ya reaksiyon gösterdi. Dışişleri Bakanı Dendias, "Yunanistan'ın neden bu sürecin parçası olmadığını anlayamadıklarını" ifade etti.

Yunanistan’ın Berlin’de 19 Ocak Pazar günü düzenlenecek olan Libya konferansına davet edilmemesi Atina’nın reaksiyonsine yol açtı. Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, bu duruma şaşırdıklarını belirterek “Yunanistan’ın neden bu sürecin parçası olmadığını anlamıyoruz” dedi. Devlet televizyonu ERT’ye konuşan Yunan bakan, “Organizatörlere en iyi isteklerimizi sunuyoruz” ifadesini kullandı.

Atina, Berlin’deki konferansa katılmak için geçtiğimiz günlerde talepte bulunmuştu. Ancak Yunanistan, Alman hükümetinin konferans için Berlin’e davet ettiği ülkeler arasında yer almadı. Yunanistan bilhassa Türkiye ve Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Doğu Akdeniz’ ile ilgili imzaladığı münhyüzyılbölge ve güvenlik mutabakatlarına yönelik reaksiyonsini masaya getirmek için Berlin’deki konferansta yerini almak istiyordu. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “Libya’daki gelişmeler ile ilgili söz hakkı sahibi olmak istiyoruz” diyerek konferansa katılmak istediklerini söylemişti.KİMLER DAVET EDİLDİ?

Alman hükümeti, Berlin’deki Libya konferansına Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin, Türkiye, İngiltere, Fransa, İtalya, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Cezayir’in yanı sıra Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve Arap Birliği’ni davet etmişti. Konferansa, Libya’da çatışan iki tarafı temsil eden Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Fayiz es Serrac ile General Halife Hafter de davet edildi. Konferansta Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temsil edecek.

BM’DEN DESTEK ÇAĞRISI

Zirveye katılacak olan isimlerden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, bütün uluslararası kamuoyunu Berlin’deki Libya konferansına destek vermeye çağırdı. New York’ta yaptığı açıklamada, bütün BM üyesi ülkeleri ve bölgesel örgütleri konferansa ciddi destek vermeye davet eden Guterres, Libya’da çatışan taraflara da mevcut ateşnet korunması için “yapıcı” davranmaları çağrısında bulundu. (DW Türkçe)

Dün 11:39 TSİ Ankara/ Çankaya- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.