Yeni Bedelli Askerlik Ücreti Belli Oldu

Başvuruların 31 Aralık 2020'ye kadar tamamlanması gerekiyor

Milli Savunma Bakanlığı tarafında yapılan açıklamada ''2020 yılının ilk yarısı için bedelli askerlik ücreti 35 bin 54 lira olarak belirlendi'' denildi. 2019 ücreti ise 33 bin 230 lira olarak belirlenmişti.

Milli Savunma Bakanlığı'nın duyurduğu kılavuza göre bedelli askerlik hizmeti kapsamında;

a. 2020 yılında başvuru edecek yükümlülerin müracaatlarını 31 Aralık 2020 saat 18:00’e kadar tamamlamaları gereklidir.

b. Başvuru; yükümlülerin yoklamalarını yaptırmalarını, bedelli askerlik tercihinde bulunmalarını ve belirtilen bedelin tercih tarihinden itibaren iki ay içerisinde ödenmesini içermektedir. Bu nedenle yoklamasını yaptırmayanların ilk önce “Askerliğe Elverişlidir” sağlık kararı almış olması gereklidir.

c. Fiilî askerlik hizmetine başlayanlar ile bakaya, yoklama kaçağı ve saklıların bedelli askerliğe müracaat hakkı bulunmamaktadır.

ç. 2001 doğumlu ve bu doğumla yoklamaya tabi daha yaşlı yükümlüler ile askerliği ertelenmiş olanlardan (erteleme başlangıç tarihinden önce yoklama kaçağı ve bakaya kalanlar hariç) erteleme süresi içerisinde müracaat prosedürlerini tamamlayanlar bedelli askerlikten faydalanacaktır. 2020 yılı celp ve sevk zamanlarınde sınıflandırılmış yükümlülerden erteleme hakkı olmayanların başvuruları kabul edilmeyecektir.

d. Yükümlülerin 30 Haçünkün 2020 (dahil) saat 18:00’e kadar ödeyecekleri bedel 35.054,64 TL’dir. 01 Temmuz-31 Aralık 2020 (dahil) arasında ödenecek bedel ilaveten duyurulacaktır. e. Bedel ödemeleri; Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Khamle
Bankası ve Vakıf Khamle Bankası ile PTT Şubelerine ya da mal müdürlüklerine yapılabilecektir.

f. Başvuru sayısının Millî Savunma Bakanlığınca belirlenecek sayıdan fazla olması durumunda faydalanacak yükümlüler kura ile belirlenecektir.

g. Bedelli askerlikten faydalanacak yükümlülerin kimlikleri, celp ve sevk zamanları ile temel eğitimi yapacakları birlikleri Ocak 2021 ayında e- Devlet ve askerlik şubelerinden duyurulacaktır.

ğ. Bedelli askerliğe başvuracak yükümlülerin; yoklama kaçağı ve bakaya kalmadan, yoklamalarını yaptırmaları ve bedelli askerliği tercih tarihinden itibaren iki aylık süre içerisinde 31 Aralık 2020 saat 18.00’i geçirmemek şartıyla bedeli ödemeleri gereklidir. Yükümlülerin hak kaybına uğramamaları için prosedürlerini son güne bırakmamaları önem arz etmektedir.

2. Dövizle askerlik hizmeti kapsamında;

a. 2020 yılında başvuru edecek yükümlülerin; uzaktan eğitim uygulamasını tamamlamaları, müracaat evrakı ile yurt dışı temsilciliklerimize başvurarak hak sahibi olduklarının belirleme edilmesi ve belirtilen dövizi ödemeleri gereklidir.

b. 30 Haçünkün 2020’ye (dahil) kadar müracaatda bulunacakların ödeyeceği döviz miktarı 5.261,09 Avro ya da karşılığı konvertibl yabancı ülke parasıdır. 01 Temmuz-31 Aralık 2020 (dahil) arasında ödeyecekleri döviz miktarı ilaveten duyurulacaktır.

3. Konuy ile ilgili detaylı bilgiye askerlik şubelerinden ve https://asal.msb.gov.tr internet adresinden ulaşabilecektir.

4. 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 27’nci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.

16 Ocak 2020 Van/ Çaldiran- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.