Türkiye İlk Kez İsrail Ordusunun 'Problemler' Listesinde

Doğu Akdeniz'deki doğalgaz stresinin tırmandığı bir dönemde Türkiye, İsrail ordusunun yıllık raporunda ilk kez 'problemler' listesine alındı. Times of Israel gazetesi, İsrail askeri istihbaratının Türkiye'yi '2020'de yakından izlenmesi gereken önemli tehlikelerden biri' olarak nitelediğini yazdı.

İsrail ordusunun her yıl hazırladığı istihbarat raporunda, Türkiye’nin ilk kez ‘gelecek yıl beklenen meydan okumalar’ listesine alındığı ifade edildi. The Times of Israel gazetesinin aktardığı raporda, ‘İsrail ordusunun Türkiye’yle direkt olarak çatışma öngörmediğini yalnız Doğu Akdeniz’deki stres sebebiyle gelecek yıl karşılıklı problem yaşanma olasılıki bulunduğu’ ibareleri yer aldı.Haberde, “Türkiye’yle diplomatik ilişkilerin resmen sürmesine rağmen, İsrail ordusu Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bölgedeki saldırgan politikalarını, önümüzdeki sene için yapılan yıllık değerlendirmede ‘meydan okumalar” listesine aldı” denildi. Gazete, “Askeri İstihbarat, Türk önderinin politikalarını bu rapora ilk kez dahil ediyor” ifadeleri kullanıldı.

‘DOĞRUDAN ÇATIŞMA ÖNGÖRÜLMÜYOR’

İsrail devletinde politika belirleyicilere her yıl sunulan raporda, ‘ordunun 2020’de Türkiye’yle direkt olarak çatışma öngörmediği yalnız Ankara’nın bölgede giderek kavgacı hale gelen adımları sebebiyle önümüzdeki yıl yakından izlenmesi gereken önemli tehlikelerden biri haline geldiği’ yorumu yapıldı. Raporda Türkiye’den İsrail’e yöneltilen belirli bir tehditten söz edilmese de, son dönemde izlenen politikalara değinildi.

İsrail ile Türkiye, Doğu Akdeniz’deki doğalgaz stresinin ayrım lı kamplarında yer alıyor. İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs önceki hafta, İsrail ile Kıbrıs gazını Avrupa’ya taşıması planlanan bin 900 kilometrelik EastMed boru hattının temelini oluşturacak üçlü bir anlaşmaya imza atmıştı.

16 Ocak 2020 Ankara/ Bala- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.