Erdoğan'dan İkinci Yargı Paketi Açıklaması

"Yaptıklarımızın hesabını milletimize vermek en başındaki görevimizdir"

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 yılı değerlendirme toplantısında konuşuyor.

Erdoğan'ın açıklamalarından en önemlilar şu şekilde:

"2011 yılında 2023 hedeflerimizi milletimizin takdirine sunmuştuk. Türkiye'nin 2023 yürüyüşü içeride ve dışarıda birçok kesimi rahatsız etmiştir.Ülkemize yönelik saldırılar bu süreçte eşi aynısı görülmemiş biçimde artmış ve biçimlenmiştir. Bu dönemin amacının ülkemizin 2023 hedeflerinden alıkoymak olduğu Alenitır. Allah'ın izniyle bu saldırıları boşa çıkardık, sokakları boş bırakmadık. Ekonomik tetikçilere teslim olmadık, çok büyük kayıplar verdik, çok sinsi tuzaklarla karşılaştık ancak hepsinin üstesinden gelmeyi başardık. 2019 yılı bütün bu sorunların ağırlığını hissettiğimiz yılı oldu."

"Yeni bir şahlanış döneminin kapılarını açıyoruz. Bu bakımdan 2019 yılı icraat sonuçları Türkiye'nin en zor şartlarda bile neler yapabileceğini gösteren bir başarı hikâyesidir. İnşallah 2020'de çok daha çoksını gerçekleştirerek, yaptığı fedakârlıklar için borcumuzu ödemeye çalışacağız. Türkiye'nin tökezlemesinin hayal kırıklığına uğramasını sürdüreceğiz. Bunu yaparken kendimizi muhakemeye çekmeyi ihmal etmiyoruz. İfade edilen problemlerin yüzde 98'inin yeni yönetim sisteminden değil eski sistemin alışkanlıklarıyla iş yapma eğiliminden olduğunu gördük. Önümüzdeki dönem ile ilgili orta ve uzun vadeli planlarımızı hazırladık. Meclis tarafından kabul edilen 11. kalkınma planımız, orta vadeli yol haritamızdır. Daha fazla dşayet üreten, daha güçlü bir Türkiye şiarıyla hazırladığımız bu planı çeyrek dönemlik izlemelerle adım adım uygulayacağız. "

"Geçtiğimiz yılı zor ancak verimli çalışmalarla kapadık. 2019 yılı icraat uygulamalarında bulunan 1451 eylemin 1161'ini tamamladığımızı görüyoruz. Bütçe konusu ile ilgiliki bütün sorunlara rağmen birinci yarıdaki eylemlerde yüzde 98, ikinci yarıda yüzde 89 gerçekleşme oranı yakaladık. Bu eylemlerin hayata geçmesi için aşağı yukarı 68 milyar lira bütçe kullandık. "

Eğitim-Öğretim
"Öncelikle altyapıy ile ilgili kusurleri gidermenin gayreti içinde olduk. Öğretmen sayısını 652 bin ilaveyle 947 bine çıkardık. Derslik sayısını 589 bine yükselttik. Üniversite sayısını 207'ye, akademik personel sayısını 169 bine ulaştırdık. Üniversitelerimizdeki öğrenci sayısı ise 8 milyona tırmandı. Üniversitelerimizle alakalı olarak birileri şunu söyleyebilir; bu rakam iyi de kalite? Onların belirlenmesi de doğru olabilir. Biz şu anda bizim üniversite öğrenci adaylığımızda 10 kişiden biri üniversiteye giderken şimdi hamd olsun 10'da 10 üniversiteye gider duruma geldik. Biz bu adımlarla birlikte keyfiyeti de yakalayacağız. Bu öğrencilerimiz bununla birlikte Batı i,le yarışır hale gelecektir. Gençlerimiz ailelerine yük olmadan üniversite hayatını tamamlaması için birçok desteği veriyoruz. Üniversite harçlarını kaldırdık. Bunu kaldıran AK Parti iktidarıdır. Bakınız lisans öğrencilerinin kredi burs desteğini yılbaşı itibariyle 550 liraya, yüksek lisansta 1100 liraya yükselttik. Yurtlarda kalan öğrencilere aylık 420 lira da beslenme yardımı yapıyoruz. Öğrencilerimizin barınma sayısını çözüme ulaştırmak için yatak sayısını 677 bine ulaştırdık. Bu yılın ilk yarısında 13 bin 700 yatak kapasiteli 21 adet yurdu daha hizmete açıyoruz. Bu tür lüks yurtlarımızla birlikte öğrencilerimizin barınma probleminu da çözeceğiz. Ortaokul ve ilkokuldaki öğrencilerimizin okul kitaplarını parasız veriyoruz. Biz teksir kağıdından yapılmış notlarla okurduk. Üst sınıftaki abilerimiz bize o teksir notlarını bile satmazdı. Ama şimdi bu kitapların hoşliğini görüyor musunuz. Okullarımızın hangi alanda desteklenmesi gerektiğini gösterecek okul profili değerlendirme sistemini 2019'da oluşturduk ve 3 ay içinde hayata geçireceğiz. 2019'da ezberciliği değil 5 binden çok dizayn beceri atölyesini okullarımızda hizmete açtık. İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde ilerleyen dönemde 10 bin adet daha bu atölyelerden kurmayı planlıyoruz.

Savunma sanayi, otomobil, uzay-havcılık gibi alanlarda yöntem iş gücü yetiştirilmesine 2019'da öncelik verdik. Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızın giderlerini sosyal güvencesi olup olmadığına bakmaksızın karşılıyoruz. Öğrenme güçlü olan öğrencilerimiz için 143 bin nitelikli eğitim metaryeli geliştirdik. Engelleri eğitimle aşmaya devam edeceğiz."

Sağlık
"Sağlık en büyük reformları gerçekleştirdiğimiz alanların başında geliyor. Vatandaşlarımızı hastane kapısında eziyet çekmekten kurtaracak bir sistem inşa etmeye çalıştık. Sağlık sistemi kalitemiz bütün dünyaya örnek olacak seviyeye geldik. Yataklı hastane sayımızı 5 bin 600'e yükselttik. Koğuş sistemiyle maalesef içerideki tuvaletiyle birçok sistemin olduğu dönemden geliyoruz. Ben birilerini şu anda eleştirecek değilim. Onu esasen milletimiz biliyor. Ama biz yatırımları hiç esirgemeden bu alana yatırım yaptık. Doktor sayımızı 161 bine, toplam sağlık çalışanımızı 1 milyon 25 bine çıkardık. Kişi başına sağlık harcamasını 19 liradan 140 liraya çıkartırken vatandaşlarımızın ceplerinden yaptıkları harcama oranını yüzde 20'den yüzde 17'ye gerilettik. "

"Kanser tedavisinde olabildiğince yüksek bedeli olan prosedürlerden ilave ücret alınmasının önüne geçtik. "

"Tedavi öncesinde tedavi sonrasında hastaları takip edebilmek üzere yurt dışında 20 teşhis merkezi kuracağız. Tütün muadivleriyle mücadele kapsamında tek tip sigara paketi programıyla bu alanda 7. ülke olduk. Gelin kendi kendinizin düşmanı olmayın. Artık bu sigaraları ayaklarınızın altına alın, daha hareketli olarak geleceğe yürüyen. Sağlık spor hizmeti veren yerlerde sigara satışını yasakladık. Dumansız hava sahası programıyla mevzuattaki boşlukları ortadan kaldırarak daha etkin bir süreç yürüteceğiz. Ben milletimi seviyorum, onun için sigarayı yasaklıyoruz. Onun için de kimde sigara paketi yakalarsam almaya çalışıyorum.

Doktorlarımızın hemşerilerimizin güvenliğini en üst seviyede tutmaya devam edeceğiz. Bunun için bir eylem planı hazırladık. Yerli ilaç üretimi ve yerli plazmadan kan üretimi de 2020'de gündemimizin başında yer alacak. Bu hususta engel çıkartanların yaptıkları vatana ihanetle eşdşayetdir. "

Adalet
"Önemli gelişmeler katettik. Hâkim savcı sayımızı 2019 yılı sonu itibariyle 20 bin 629'a yardımcı personel sayısını 138 bine çıkardık. Mahkeme sayılarını yüzde 82 artırarak ve 256 adet sarayı inşa ederek yargının işleyişini basitlaştırdık. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının güçlendirilmesinin hukukun üstünlüğünün temel şartı olarak görüyoruz. "

Ceza adaleti sistemine seri muhakeme usulü ve kolay yargılama adı altında iki yeni uygulama kazandırdık. Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek ceza adaleti si,temine makul ölçülü ve adaletli bir infaz rejimi üzeriden ilaveten çalışıyoruz. Önemli bir çalışma olan insan hakları eylem planını da birkaç ay içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. İkinci yargı paketinin hazırlıklarını tamamladık birkaç ay içinde Meclis gündemine getiriyoruz. "

"Veraset ilanlarında olduğu gibi bazı yargı prosedürleriyle delil belirlemelerinin noterlikler tarafından yapılması yargının iş yükünü azaltacaktır. Bu nedenle oluşan hataların önüne geçtik. Bu sistemle şu ana kadar 17 binden çok elektronik tebligat yaparak 210 milyon liranın üzerinde tasarruf sağlandı. 2019'da yeni adli yıla girerken dört yeni bölge adli mahkemesi kurduk. Geç gelen adalet adalet değildir yaklaşımıyla geçen yıl yargılamada hedef süre programını başlattık. Yargılamada yüzde 80'in üzerinde hedef sürelere uyulduğu görünüyor. Önümüzdeki dönemde bu uygulamayı adli tıp kurumunda da hayata geçiriyoruz. Ticari davalarda zorunlu arabuluculuk programıyla arabulucu atanan aşağı yukarı 150 bin dosyanın yarısı çözüldü. Yargı sistemine kazandırmak istediğimiz yeniliklerden bir tanesi de yargıç ve savcı yardımcısıdır. Bu hususta adalet bakanlığının ve YÖK'ün çalışmaları devam ediyor.

Güvenlik
Türkiye terör örgütleriyle ve asayişi bozmaya yönelik birçok eylemle tarihin en önemli başarıları bizim dönemimizde almıştır. Ülkemize saldırması için beslenen ne kadar örgüt varsa hepsinin başını ezdik, eziyoruz, ezmeye devam edeceğiz. Organize suç örgütlerine de göz açtırmıyoruz. Terör örgütünün ülkemiz içindeki silahlı öğelerinın sayısı 2019 yılı sonu itibariyle kuruluş döneminin dahi altına inmiştir. Diyarbakır annelerinin kararlı duruşu örgüt içindeki çözülmeyi artırdı. Fakat Diyarbakır anneleri malum siyasi partinin önünde aylardır dururken evlatlarının görselleriyle dik duruşlarını sürdürürken bir de bakıyorsunuz ki ana muhalefetin başı o parti ile beraber bir teröristin yazmış olduğu kitabın sahnelendiği tiyatroyu izliyorlar. Kardeşlerim, ülkemizin nereden nereye kimler aracılığı ile nasıl geldiğini göstermesi bakımından bu çok ilginçdır. benim aziz milletim vakti gelince bunlara gereken ders verecektir. Örgüte khamlelar neredeyse tamamiyle durma noktasına geldi."

"FETÖ'yü devlet kurumlarından ve ülkemizden tamamiyle temizleye kadar mücadelemiz sürecektir. FETÖ'nun kurumlarımızdan temizlenmesiyle beraber güvenlik alanında başarılarımız arka arkaya gelmeye başladı."

"Ayrıca 211 elektro optik kurulum çalışmalarına başladık. Bu yıl doğu sınırımızda 117, batı sınırımızda 47 elektro optik sisteminin kurulumunu gerçekleştiriyoruz."

Ulaşım
"Türkiye diğer bir ülke yollarımız bamdiğer yollar. bunu dünyaya göstereceğiz. Bazı yerlerde viyadükle geçişlerde tabanca çevre düzenlemesini yapmak suretiyle çok daha hoş hale getireceğiz. Çünkü Türkiye diğer bir ülke yollarımız bamdiğer yollar. bunu dünyaya göstereceğiz."

"Trafik kazasında yaşamını yitirenlerin sayısı yüzde 71 azaldı. Bu sayıyı daha da azaltmak için birçok tedbiri alıyoruz. Yol kenarlarına ektiğimiz ağaç sayısı 68 milyonu aştı. Ey çevreciler 68 milyonu aştı. Geçenlerde gıda tarım birlikte 11 milyon fidan dikimi yaptık. Bizzat ben de katıldım. "

"Karayollarımızdaki tünel sayısını 381'e, tünel uzunluğunu ise 500 kilometreye yükselttik. Biz bu dağları delerek yolumuza devam edeceğiz. Bunları yapmadan maksudumuza esasen ulaşamayız. "

"(Kanal İstanbul) Kanal İstanbul projesini çok yakında başlatıyoruz. Yarım yüzyılönce Boğaziçi köprüsü İstanbul’un başına gelen en büyük felakettir diyen zihniyet şimdi de Kanal İstanbul en büyük felakettir projesini yürütüyor. Kanal İstanbul’a karşı çıkanların bu projenin aslıdan ne olduğuna dair en ufak bir bildikleri yok. Ne belirttikları rakam ne gösterdikleri doğru! Birçok vakayı bizden bunun yanı sıra İstanbullu olmamız nedeniyle yaşadık. İstanbul Boğazı yılda ortalama 45 binin geminin geçtiği, üzerindeki yük ve insan baskısının sürekli arttığı bir yere dönüştü. Tek çare alternatif bir su yolu inşa etmektir. BU proje bir anda ortaya çıkmış da değildir. Bu kanal 2011 yılında milletimize sunmuş olduğumuz bir projedir. Jeolojik, hidrolojik araştırmalarının hepsi yapılmıştır. O günden bugüne Marmaray’dan geçen yolcu sayısı 440 milyon. Her şey Aleni net, bu kadar ortada. Bu çalışmalarda 11 ayrım lı üniversiteden, 34 ayrı bilim dalına sahip 200’ün üzerinde bilim insanı görev aldı. İnşa maliyeti 75 milyar lira olarak hesaplanan proje içeriğinde iki liman bir yat limanı bir lojistik merkezi 7 köprü iki demiryolu hattı iki hafif raylı sistem hattı ve 500 bin kişilik konut alanları yer alacak. Projenin finansmanında ve inşasında herhangi bir problem yaşanmayacaktır."

16 Ocak 2020 Ankara/ Elmadağ- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.