Eski Korgeneral Metin İyidil Tutuklandı

Tahliyesine itiraz üzerine Ankara'daki evinde bugün gözaltına alınan eski Kara Kuvvetleri Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı korgeneral Metin İyidil tutuklandı HSK(Hakim ve Savcılar Kurulu), İyidil'e beraat verip tahliye eden kurulu görevden aldı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine dair yargılandığı davanın istinaf aşamasında ile ilgiliki "ağırlaştırılmış müebbet" cezası kaldırılan, beraatına ve tahliyesine karar verilen yalnız itiraz üzerine yeniden gözaltına alınan eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil tutuklandı.


İyidil, FETÖ'nün darbe girişiminin sonrasında yargılandığı davada "ağırlaştırılmış müebbet hapse" mahkum edilmiş, istinaf müracaatsunu değerlendiren Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20'nci Ceza Dairesi, İyidil'in beraatına ve tahliyesine karar vermişti.

Tahliye kararına Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığınca yapılan itiraz, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21'inci Ceza Dairesince incelenmiş, isnat edilen suç ve kaçma kuşkusi gözetilerek İyidil ile ilgili tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı. Karar üzerine İyidil, bu sabah Çankaya'daki evinde gözaltına alınmıştı.

Öte yandan İyidil'in kaçma teşebbüsüne yardım ettikleri iddiasıyla TFF Başkanı ve Limak Holding yönetim kurulu başkanı Nihat Özdemir'in oğlu, gelini ve İyidil’in avukatının gözaltına alındı

16 Ocak 2020 Van/ Çaldiran- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.