5 Bin Deve Helikopterden Açılan Ateşle Öldürüldü

Avustralya'nın güneyinde 5 bin yabani deve, su bulmak için yerleşim bölgelerine indikleri gerekçesiyle helikopterden açılan ateşle öldürüldü. Avustralya hükümetiyse, "İtlafa son seçenek olarak müracaata" açıklaması yapıp operasyon sırasında hayvanların acı çekmediğini savundu.

Avustralya’nın güneyinde kuraklık sebebiyle 5 bin yabani deve, helikopterlerden tüfeklerle açılan ateşle öldürüldü. Yerli aborjin halkının yaşadığı Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara (APY) bölgesinin mahalli idaresinden yapılan açıklamada, pazar günü başlatılan deve itlafının beş gün sürdüğü ve perşembe günü tamamlandığı ifade edildi.APY mahalli yönetimi, hayvan hakları savunucularının reaksiyonlerine karşın bölgede yaşanan kuraklığı gerekçe göstererek develeri ve yabani atları itlaf etme kararı almıştı. Kuraklık sebebiyle develerin su bulmak için büyük gruplar durumunda yerleşim yerlerine gittiği ve bölgede yaşayanların tehlike altında olduğu iddia edilmişti.

GEREKÇE, ‘GÜVENLİK’…

APY Yönetim Kurulu üyelerinden Marita Baker, “İnanılmaz bir sıcak altında sıkışıp kalmıştık. Dışarı dahi çıkamıyorduk. Develer her yeri işgal etmişti. Klimalardan dahi su içiyorlardı. Sokaklar develerle dolmuştu. Çocuklarımızın güvenilirği için endişeliydik” şeklinde konuştu.

Develerin öldürülmesiy ile ilgili Avustralya hükümetinden yapılan açıklamada ise “İtlafa son seçenek olarak müracaatldu. Operasyon sırasında hayvanların acı çekmemesi sağlandı” dedi.

KITAYA İNGİLİZLER GETİRDİ

Develer, Avustralya’nın endemik canlı türlerinden değil. 19. asır da İngilizler tarafından Avustralya çöllerini geçmek için kıtaya getirilen develerin nüfusu son yıllarda artış gösteriyordu. Güney Avustralya Çevre ve Su İdaresi, sayıları artan develerin bölgenin doğal bitki örtüsüne zarar vermeye başladığını da duyurmuştu.

AVUSTRALYA’DA DEVE NÜFUSU 1 MİLYONUN ÜZERİNDE

Avustralya’daki toplam yabani deve sayısının 1 milyonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Hayvan hakları savunucuları ise hükümeti ve mahalli idareyi ayrım lı çözüm arayışlarını denememekle suçluyor. (BBC Türkçe)

16 Ocak 2020 Van/ Çaldiran- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.