İSMEK'in Kürtçe Kurslarına İlgi Yoğun

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) uzun zamandır gündemine aldığı Kürtçe dil kurs müracaatları başladı. İstanbul Avrupa yakasında açılacak kurslara ilk günde kontenjanların çok üzerinde müracaatlar yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ( İBB) uzun zamandır gündemine aldığı Kürtçe dil kurs müracaatları başladı. Daha önce Hakkı Savunanlar Platformu ile görüşen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSMEK içeriğinde Kürtçe dil kurslarının açılacağını söylemişti. İBB web sitesinden; Esenyurt, Kıraç, Fatih, Bağcılar ve Şişli-Mecidiyeköy’de Kürtçe kursları için kayıt alınacağı ilan edildi.Açıklamada, Kürtçe kursları için müracaatların 25 Ocak tarihine kadar devam edeceği ve her ilçede ders saatlerinin ayrım lı olacağı bilgisi verildi. Bazı ilçelerde kontenjanın 25, bazılarında ise 15 kişiyle sınırlı olacağı ifade edildi. Ayrıca bütün ilçelerdeki kurs günleri ve saatleri de parametrelik gösteriyor. Hem hafta sonu hem de hafta içi kurslar verilecek. Bütün kurslarda toplam 150 kişi için kontenjan açıldı.

Duyurunun sonrasında Kürtçe dil kursu için müracaatlar dün başlarken İBB’ye ait Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK) içeriğinde öğretilen yabancı diller arasına eklenen Kürtçe için birden fazla müracaat yapıldı. Başvuru süresinin üzerinden henüz 24 saat geçmeden kontenjanları aşan sayıda müracaat yapıldı.

Buna göre 16 Ocak saat 18.00 saati itibarıyla müracaatlarda durum şu şekildeydi: Esenyurt’ta açılan 25 kişilik kontenjana 37, Esenyurt Kıraç’ta 20 kişilik kontenjana 13, iki kurs açılan Şişli Mecidiyeköy dil okulunun 25’er kişilik kontenjanlarına 100’er, Bağcılar Yıldıztepe’ye 20 kontenjana 41, Fatih dil okuluna 25 kişilik kontenjana 68 müracaat.

Kurslardaki ders saatleri şu şekilde;

Esenyurt: Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri, saat 18.00-21.00,

Esenyurt Kıraç: Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri saat 13.00-16.00,

Şişli-Mecidiyeköy Dil Okulu: Perşembe ve Cuma günleri 18.00-21.00,

Bağcılar Yıldıztepe: Cumartesi ve Pazar günleri sabah 09.00-14.00,

Fatih Dil Okulu: Cumartesi ve Pazar günleri 09.00-12.00,

Şişli-Mecidiyeköy Dil Okulu: Cumartesi ve pazar günleri saat 14.10-17.10 arasında olacak.

4 ay sürecek kurslar 05.02.2020 tarihinde başlayacak ve 26.06.2020 tarihinde bitecek.

‘İBB OLUŞACAK TALEPLER DOĞRULTUSUNDA KURSLARIMIZ ŞEKİLLENECEKTİR’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun iki eğitmen almak için geçtiğimiz yılın Aralık ayında perşembe günü bir ilan duyurusu yaptı. İBB yaptığı duyuru hakkında yazılı açıklamalarda bulundu. “Daha önceki İSMEK Eğitimlerinde Kürtçe eğitim uygulamaları hazırlanmış olup, Milli Eğitimde de bulunan Kürtçe modüller esas alınarak eğitim verilecektir” denilen açıklamada bunun dışında “Anadolu ve Avrupa Yakası’nda erişimin en basit olacağı iki noktada kursların açılması planlandığı” ifade edildi.

KÜRTÇE KURSLAR YEREL SEÇİMLERDE VAATLER ARASINDAYDI

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, mahalli seçim sürecinde ‘talep olması halinde’ İSMEK’lerde Kürtçe dil kursu açılabileceğini vaat etmişti. Etnik köken ayrım ı gözetmeksizin hizmet verileceğinin altı çizilen açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “Sayın Başkanımız da bu husustaki tavrını, seçimden önce defalarca dile getirmiş ve seçmene, bu tür isteklerin karşılanacağı yönünde vaatlerde bulunmuştur. Çünkü, Sayın Başkan Ekrem İmamoğlu; din, etnik köken, cinsiyet, mezhep, siyasal kanaat ayrım ı gözetmeksizin her yurttaşa eşit hizmet verileceğini, yurttaşların problem ve isteği ile ilgilenileceğini söylemiştir. İSMEK de kendi plan, uygulama ve hedeflerini bu doğrultuda saptamaktedir. Oluşacak talep doğrultusunda kurslarımız biçimlenecektir.”

Dün 19:55 TSİ İstanbul/ Beşiktaş- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.