İran'dan Nasrallah'a Yeni Görev

İran'ın, Hizbullah önderi Hasan Nasrallah'ı, Irak'taki Şii milis güçlerini tek bir cephede birleştirmesi için görevlendirdiği, bu amaç için Lübnan ve İran'da toplantılar yapıldığı iddia edildi.

Londra merkezli Middle East Eye'da (MEE) bulunan habere göre Nasrallah, Tahran yönetiminin kendisinden "Irak'taki Şii milis grupları tekrar örgütle" isteği üzerine 9 Ocak'ta Irak'ta, İran destekli Haşdi Şabi çatısı altındaki Şii milislerin komutanları ve üst düzey yetkilileriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Irak'taki Asaib Ehlil Hak, Hizbullah Tugayı, Cund el İmam Tugayı, Seyid Şuheda Tugayı ve İmam Ali Tugayı'nın komutanları ve üst düzey yetkililerin bulunduğu aktarıldı.

Habere göre, Lübnan görüşmesinden sonra Şii milisler, 12 Ocak'ta İran'ın başkenti Tahran'a gitti ve bir gün aradan sonra Kum şehrinde bulunan Sadr Hareketi önderi Mukteda es-Sadr ile görüştü.

Kum'daki Sadr toplantısına Haşdi Şabi içinde önemli nüfuza sahip Bedir Tugayları Komutanı Hadi el Amiri de katıldı. MEE'ye konuşan yalnız ismi açıklanmayan kaynaklara göre, Beyrut ve Kum toplantısının amacı, Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak'taki varlığına karşı çıkan bütün grupları bir araya getirmek, gruplar arasındaki ihtilafları ortadan kaldırıp Süleymani ve Mühendis'in ölümünden sonra meydana gelen önder boşluğunu doldurmaktı. Sadr'dan Amiri'ye Şartlı Destek Sadr'ın, Amiri'nin Haşdi Şabi'nin yeni önderi olmasını, Ebu Dua el İsavi'nin yardımcılık makamına getirilmesi ve Haşdi Şabi'den maaş alacak milislerin sayısının artırılması şartıyla kabul ettiği ileri sürüldü. Sadr'ın yardımcılarından bir yetkili de şartlarının yerine getirilmesi durumunda, Amiri'nin önderliğine karşı durmayacaklarını ifade etti.

İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis, 3 Ocak'ta Amerika Birleşik Devletleri saldırısında öldürülmüştü.

16 Ocak 2020 Van/ Çaldiran- Dünya --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.