Cemevine Teklifi AK Parti ve MHP'ye takıldı

Cemevlerinin temizlik ve aynısı hizmetlerinin belediye bütçesinden karşılanması yönündeki teklif İBB Meclisi'nden geçti yalnız ibadethane statüsüne dair teklif AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi oylarıyla reddedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde cemevlerinin temizlik ve aynısı hizmetlerini belediye bütçesinden karşılanması yönündeki teklif kabul edildi yalnız ibadethane statüsüne dair teklif reddedildi.İBB Meclisi Ocak ayı ikinci oturumu, Saraçhane’deki başkanlık binasında Meclis 1. Başkanvekili Göksel Gümüşdağ başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis toplantısında geçen pazartesi günü Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti’nin, teklifi ile komisyona sevk edilen cemevlerinin temizlik ve aynısı hizmetlerinin İBB tarafından karşılanması ve cemevlerine ibadethane statüsü tanınması konusu ele alındı. Hukuk-Sosyal Hizmetler-Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon-Halkla İlişkiler Komisyonlarından gelen raporda konuy ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul’da bulunan cemevlerinin talep etmesi durumunda temizlik ve aynısı hizmetlerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bedava karşılanması komisyonlarımızca makul görüldü. Teklifte belirtilen cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi hususu belediye meclisinin görev ve yetki alanında olmadığından bu konuda karar verilmesine yer olmadığı düşüncesine varılmıştır.”

Cumhuriyet Halk Partisi VE İYİ PARTİ’DEN ÖNERGE

Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti komisyon kararına karşı aykırı önerge vererek, cemevlerinin ibadethane statüsüne alınmasını talep etti. AK Parti adına konuşan Meclis Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ve Milliyetçi Hareket Partisi Grup Sözcüsü Volkan Yılmaz, komisyon kararını savunarak “ibadethane statüsü”nün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin görev ve yetki alanında olduğunu savundu. Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Doğan Subaşı ve İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, AİHM, Danıştay ve Yargıtay’ın cemevleriy ile ilgili kararlarını hatırlatarak, İBB’nin bu hususta lider adımı atarak cemevlerinin ibadethane statüsünde kabul edilmesini istedi. Yapılan tartışmalar sonrası geçilen oylamada Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti’nin aykırı önergesi oy çokluğu ile reddedildi. Madde komisyondan geldiği biçimiyle oy birliği ile kabul edildi.

16 Ocak 2020 İstanbul/ Başakşehir- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.