Kanal İstanbul’a Karşı İnsan Zinciri

Kanal İstanbul projesine karşı Sancaktepe’de insan zinciri oluşturan 7’den 70’e yüzlerce kişi, projeyi yaptırmayacaklarını vurguladı.


Kanal İstanbul projesine karşı kurulan Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Sancaktepe ilçesinde insan zinciri oluşturdu. Demokrasi Caddesi’ni boydan boya kapatan yüzlerce kişi “Kanal değil yaşam istiyoruz”, “Katıl durduralım İstanbul’u kurtaralım”, “Doların değil, doğanın yeşili”, “Kanala değil eğitime bütçe” sloganları attı.

Eyleme Halkların Demokratik Partisi Milletvekili Oya Ersoy, Halkların Demokratik Partisi il ve ilçe yöneticileri, Cumhuriyet Halk Partisi üye ve yöneticileri, birden fazla STK temsilcisi destek verdi.

7’den 70’e yüzlerce yurttaşın katıldığı eyleme, bilhassa kadın ve gençler yoğun ilgi gösterdi. Bazı yurttaşların kundaktaki çocukları ile eyleme katıldıkları görüldü.

Uzun süre devam eden eylemin sonrasında basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı yapan Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’ndan Koray Türkay, Kanal İstanbul projesine görünürde 110 milyar TL harcanacağını, bu para ile 10 bin yeni okulun yapılabileceğini ve emekçilere daha iyi bir yaşam kullhatıralabileceğini ifade etti.

‘YA KARŞI ÇIKACAĞIZ YA DA…’

Kanalın İstanbul için felaket anlamına geldiğini vurgulayan Türkay, rant uğruna İstanbul’un yok edildiğini söyledi. Türkay, kanalın İstanbul’un ekosistemine geri dönüşü olmayacak biçimde vereceği büyük tahribata ya hep beraber karşı çıkacaklarını veya bu geri dönülmez korkunç projeye sahip olacaklarını açıkladı.

İktidarın kanalı yapmakta ısrarcı olduğuna dikkat çeken Türkay, “Biz de bu kanalı yaptırmamakta ısrarcıyız” dedi.

‘ÇEKİN ARTIK ELİNİZİ CEBİMİZDEN’

Halkların Demokratik Partisi Milletvekili Oya Ersoy ise, yaptığı konuşmada Kanal İstanbul’un rant projesi olduğunu ifade etti.

Ak Parti iktidarının ömrünü uzatmak adına bu tür projelere imza attığını dile getiren Ersoy, tek amaçlarının halkın çıkarlarını savunmak olduğunu, bu yüzden memleketin dört bir yhatıranda talana karşı mücadele ettiklerini ifade etti. Ak Parti iktidarına karşı, kurdun, kuşun, çiçeğin, böceğin ve ağacın çıkarını savunduklarını ifade eden Ersoy, “İktidarın tek bir derdi var. Birincisi kendi iktidarını devam ettirmek ve kendinin ve yandaş şirketlerin çıkarından doğru bakıyor. Onun dışında halkın çıkarı hiçbir biçimde umurunda değil bu iktidarın. Bu ülkede biz sizi istemiyoruz. İnin artık halkın sırtından çekin artık elinizi cebimizden. Hasankeyf’ten, Kazdağları’ndan elinizi çekin” dedi.
Yapılan konuşmaların sonrasında eylem atılan “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları ve alkışlar eşliğinde son buldu.

18 Ocak 2020 İstanbul/ Bakirköy- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.