İmamoğlu'ndan 'Kanal İstanbul' Tepkisi

'Karadeniz, Marmara, Ege arasındaki dairin bozulmasındaki ortaya çıkacak travmayı gördüğünüzde insanın uykuları kaçıyor.'

İYİ Parti'nin Haliç Kongre Merkezi Galata Salonu’nda " Kanal İstanbul Projesi ve Ardındaki Gerçekler" konulu panelde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu "Karadeniz, Marmara, Ege arasındaki dairin bozulmasındaki ortaya çıkacak travmayı gördüğünüzde insanın uykuları kaçıyor" dedi.

Panelde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam ve Emekli Büyükelçi Faruk Loğoğlu konuşmacı olarak yeralıyor. Panelin moderatörlüğünü ise İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahat Andican yapıyor.

KAVUNCU: BU PROJEDEN VAZGEÇİN

Kanal İstanbul Panelinde konuşan İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, Ak Parti iktidarının projede ısrarcı olmasının nedeninin rant olduğunu belirterek, “ İçinizde zerre kadar acıma kaldıysa zamanında ifade ettiğiniz ‘Biz İstanbul’a ihanet ettik’ sözünün samimiyseniz gelin iktidarınızın sayılı günler kaldığı şu dönemde bu projeden vazgeçin” dedi

Buğra Kavuncu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

“Aslında Kanal İstanbul konusunu yapıldığı zaman ne zararlar vereceğinden çok neden bu projeye ihtiyaç var, neden bu proje yapılmak isteniyor kapsamında değerlendirdiğinizde muhataplarından yanıt almak çok güç.

Neden bu kanalı yapmak istiyorsunuz diye sorduğunuzda alacağınız tek bir yanıt var, o da belli çevrelere sağlanmak istenen rant. Biz bu ülkeyi önemsiyor ve seviyoruz bu yüzden bu kanalın yapılmamasını istiyoruz. Peki siz kimi seviyorsunuz ve önemsiyorsunuz da bu kanalın yapılmasını istiyorsunuz. İçinizde zerre kadar acıma kaldıysa zamanında ifade ettiğiniz “Biz İstanbul’a ihanet ettik” sözünün samimiyseniz gelin iktidarınızın sayılı günler kaldığı şu dönemde bu projeden vazgeçin.”

“Ak Parti, MEDYA GÜCÜYLE GEREKLİ BİR PROJE GİBİ GÖSTERİYOR”

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahat Andican ise İYİ Parti olarak Meclis’e Kanal İstanbul’un faydaları ve zararlarının belirleme edilmesi için verdikleri önergenin Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin oylarıyla reddedildiğini belirterek şöyle dedi:

“Türkiye, Ak Parti genel başkanı tarafından Türkiye’nin kafaına musallat edilen bir bilinmezlik projesi ile karşı karşıya. Bu proje İstanbul’un tarihine, ekosistemine İstanbul halkına, Türk ekonomisine, Türk siyasetine ve Türk milletinin geleceğine bir ihanet projesi olduğunu iyi parti olarak gündeme getirdik. Daha sonra İYİ Parti olarak projesinin faydaları ve zararlarını görüşülmesini üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi’ye bir soru önergesi verdik. Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin oylarıyla reddedildi. Ak Parti iktidarı saray borazanı hale getirdiği medya gücünü kullanarak Türkiye’ye gerekli bir proje olarak projeye gündeme getiriyor. Söz konusu gerekçeleri yalanları bugün burada ifşa edeceğiz.”

“PROJEYİ YAPARSANIZ MARMARA ÖLÜR”

Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam, Kanal İstanbul panelinde yaptığı konuşmada, projenin yapılması halinde Marmara Denizi’nin öleceğine dikkat çekere şöyle dedi:

“ÇED raporunda kullandıkları debiler yanlış bir kere. Çok kırılgan bir sistem var. Bu projeyi yaparsanız Marmara ölür. 2011’de ne ifade ettiysem benzerini söylüyorum. Bilimle konuşuyorum. Ben 67 yaşından kaynaklı iki sene önce emekli oldum, biri bana gel anlat dese gidip anlatacağım zorundayım. Bir kişi çağırmadı beni ancak doğrulardan kaçıyorlar. Herkes alacağı üç kuruşun peşinde. Bu projeyi anlatan öven diğer Profesörler de ben de şu şekilde diyorum gemi var gemicik var. Bu projeye olumlu görüş veren bilim adamlarıyla beni bir araya getirin oturup konuşalım. Eğer ben bilmiyorsam öğrenirim bu ayıp değil. Ama bilmiyorlarsa da memleketin kafaına bu garabeti açmasınlar.”

İMAMOĞLU: İNSANIN UYKULARI KAÇIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ak Parti iktidarının Kanal İstanbul’u 2011 yılında belirttiktan sonra rafa kaldırıp, yıllar sonra tekrar gündeme getirmesine dikkat çekerek, “Karadeniz, Marmara, Ege arasındaki dairin bozulmasındaki ortaya çıkacak travmayı gördüğünüzde insanın uykuları kaçıyor” dedi.

İmamoğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

“Bu etkinliği düzenleyen herkese İstanbul adına teşekkür ediyorum. Hocalarımızı dinledik, Karadeniz, Marmara, Ege arasındaki dairin bozulmasındaki ortaya çıkacak travmayı gördüğünüzde insanın uykuları kaçıyor. Bunlar gerçekler ben biraz daha ayrım lı açıdan bakmak istiyorum. Zira 2011 yılında seçime 1 hafta kala bu konuyu kötü bir animasyon filme bu konuyu gündeme getiren iktidar partisi o günden bu yana konuyu rafa kaldırdı hiç bahsetmedi. Bahsetmediği gibi bir bilgi alışveriş ortamı da yaratmadı. Bugün konuşulması bizim açımızdan oldukça önemli bir kazanç. Son yaptığımız araştırmalarda bu hususta toplum bilgili olmaya kafaladı. Toplumun derin hususları var fakirlik, işsizlik ekonomik sorunlar varken. Bütün bunlar varken biz kanal İstanbul projesini yapıyoruz diye bir bakan ortaya çıktı. Biz de bunu İstanbullu ile paylaştık. Durun niye yapıyorsunuz neden yapıyorsunuz diye.

'BU PROJE, HER RENGE GİRİYOR'

Vatandaş bu projenin yarar ve zararlarını gördükçe bu projeye asla onay vermediğini araştırmalardan elde ettik. Yapacağız da yapacağız tavrı var, ÇED raporu askıya çıkıyor, itirazlar ediyoruz. İtirazlar yok sayılıyor ve rapor onaylıyor. Beni ikna etmenize gerek yok bilim dünyasını ikna edin yeter. Akıl ve bilim net tavrını ortaya koydu ama. 2015 seçimlerinde bu konuya girmediler hiç, mahalli seçimlerde bu hususta zerre cümle yok. Dünyada sükse yapacakları bir proje ancak 31 Mart’ta sessiz kaldılar. Seçimden sonra kazmayı vuruyoruz diye ortaya çıktılar. Ben bu projeye bukalemun proje diyorum her renge giriyor bu proje.

Projenin şimdi nasıl tanımlandığına baktım döndüm 2011’de ne anlattıklarına baktım hiçbir açıklama birbirine uymuyor. Bugünün neresiyle uyuşuyor bulamadım. Dedim ki sayın cumhurbaşkanına o dönem diğer bir proje anlattılar. Bu proje o proje değil. İsyan ediyorum, bu isyanımı milyonlar hemşerim duyuyor onlar da isyan ediyor. Bu süreci akılla, bilimle sağ duyuyla hukuka dayalı olarak bu projeyi çeşitli girişimlerle ortaya koyarak kesinlikle önlemeyiz diye düşünüyorum.

‘316 BİN KİŞİ YERİNDEN EDİLECEK’

ÇED raporuna itiraz edeceğiz. Şu anda 100 binlik planlar askıda bu planlar bir şehrin değişmez kurallarıdır. Bu iş kapalı kapılar ardında yapılmaz, bir proje ofisi tarafından yapılmaz, kamuoyuna açık yapılır. 100 binlik plan kolay bir konu değildir. Buna da itiraz edeceğiz ben ettim. Hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanmalıyız. 19 mahallede 6 ilçede insanlar yerinden edilecek toplam 316 bin kişi. 316 bin kişiyi yerinden ediyor ve taşıyorsunuz. Asıl kıyamet burada kopacak. Oradaki toplum bunun ayrım ında değil.

‘ŞEHRİN SU KAYNAKLARI YOK EDİLİYOR’

Kanal İstanbul bu kentin su kaynaklarını yok ediyor. Terkos, Sazlıdere, Küçükçekmece gölü bu projeden etkilenecek. 850 bin metrekarelik doğal SİT alanı yok olacak. 14 milyon metrekarelik arkeolojik, 2 milyon metrekarelik karma SİT alanını yok ediyor. Binlerce yıldır var olan coğrafyayı yok ediyoruz geri dönüşü yok.

Çok değerli SİT alanları da bir hafriyat yığınına çeviriyor. Buradaki yığın, Güngören, Bağcılar, Esenler bu üç ilçenin 30 metre daha yükseldiğini düşünün. İşte hafriyatın büyüklüğü. Bu büyüklükler ÇED raporunda belirlenen hafriyata göre. Ben mesleki yaşamıma göre diyorum ki 1.5 2 ile çarpın. Yanılacağımı da düşünmüyorum.

‘İNSANLARIN SIRTINA YENİ YÜKLER YÜKLÜYORSUNUZ’

2011 seçimlerinde bir tarif var, diyor ki “Süreç içinde maliyet açısından bazı değişikliklere uğraması oldukça tabiidir.” Kapı Aralık burada. Sadece 1 hafta arayla bir taraf 5 milyar dolar kar diyor bir taraf 6.5 milyar dolar. Arada 1.5 milyar dolar ayrım var, aynı hükümetteki iki insan diyor bunu. Kanal İstanbul’un hükümet ağzıyla ifade edilen maliyeti 100 milyar lira. Vatandaşa ek 100 milyar lira daha bir ek vergi demek. Her 3 gençten 1’i işsizken, işsizlikten insanlar kırılıyorken, çözmemiz gereken diğer problemler varken. Siz insanların sırtına diğer bir yük koyuyorsunuz.

‘PROJEYE HARCANACAK PARAYLA 9 TANE MARMARAY YAPILIR’

Bu projeye harcanacak parayla 9 tane Marmaray yapılır. Bakın Kartal’da bina yıkıldı canlarımızı kaybettik. Oradaki bir adanın dönüşümü bile 1.5 2 sene sürdü. O alanın tamamında hareket etme konusu ile ilgili bütçe sorunsı çekiyorlar. Küçücük bir mahalleden bahsediyorum. Bütün İstanbul’un deprem probleminu ortadan kaldıracakken İstanbul’a böyle bir yükü reva görüyorsunuz niye yine betona gömeceksiniz İstanbul’u. Sürecin sonunda maliyet olarak yanılacaksınız. Tahminde bulunuyorum burada. Bu projeyi yaptırmayacağız onu söyleyeyim.

Daha vahim bir tablo… Bu köprüler bir derenin üstünden geçmeyecek. Sadece büyükşehire sen yapacaksın dedikleri projelerin toplamı 23 milyar lira 23 katrilyon. Bize 8 tane metro projenin 6’sını durmuş biçimde verdiniz. Metroyu yapamadınız. Biz bu şehre yatırım yapmak istiyoruz. Bu kadar paranız varsa tüm İstanbul’un tüm metrolarını bitirebiliriz. Yapılmayanları demiyorum hepsini diyorum. İstanbul’a çağ atlatırız.

Sayın Cumhurbaşkanı 8 milyar dolar, Ulaştırma Bakanı 5 milyar dolar gelir bekliyorum diyor. Birbirinden ayrım lı ifadeler var. Ya bu çocuk oyuncağı değil, hem 15 milyar dolara mal edeceğim diyeceksiniz bir 5, bir 8 milyar dolar kazanacağım diyorsunuz. 2 yılda parayı cebe koyuyoruz, buna kimse inanmaz. Zaten inanılmayacağını verilerle belirttik."

18 Ocak 2020 İstanbul/ Beykoz- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.