70 Binden Fazla Kadın Fotoğrafı Çalındı

Tinder'da güvenlik krizi ortaya çıktı. Çevrimiçi bir siber suç forumunda 70 binden çok kadın fotoğrafı paylaşıldığı ortaya çıktı.

Konum merkezli arkadaşlık uygulaması Tinder’daki kullanıcılara ait olduğu belirlenen 70 binden çok fotoğrafın online bir siber suç forumunda paylaşıldığı ortaya çıktı.Konum merkezli arkadaşlık uygulaması Tinder’daki kullanıcılara ait olduğu belirlenen 70 binden çok fotoğrafın online bir siber suç forumunda paylaşıldığı ortaya çıktı. Yalnızca kadın kullanıcılara ait olan fotoğrafların toplanma sebebi belirsizliğini koruyor.

New York’un siber cinsel saldırı görev gücünün bir üyesi olan Aaron DeVera, gazetecilere verdiği beyanatte, kötü niyetli program ticareti yaptığı bilinen bir web sitesinde Tinder kullanıcılarına ait 70 binden çok fotoğraf belirleme ettiklerini ifade etti. DeVera bunun dışında, söz konusu sitede kurbanlara ait olduğu tahmin edilen 16 bin Tinder kullanıcı kimliği içeren bir metin dosyası da bulduklarını söyledi.

WebTekno’dan Berk Baylançiçek’in haberine göre, fotoğrafların toplanma sebebi belirsizliğini koruyor ancak uzmanlar, yasadışı faaliyetler için kullanılabileceğinden endişe ediyor. En olumlu senaryo ise söz konusu fotoğrafların bir geliştirici ya da şirket tarafından bir yüz tanıma teknolojisini eğitmek için kullanılma olasılıki olsa gerek. Fakat toplanan fotoğrafların sadece kadınlara ait olması kafaları karıştırıyor.

TİNDER: VERİLERİN KALDIRILMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Bu etkileyici olaya dair konuşan bir Tinder yetkilisi, uygulamadaki kullanıcılara ait olan herhangi bir fotoğraf ya da bilginin üçüncü kişiler tarafından kullanılmasının kesinlikle yasak olduğunu ifade etti. Bu durumu bir veri ihlali olarak nitelendirdiğini belirten Tinder, verilerin kaldırılması için çalışacağının sözünü verdi.

Bir Tinder sözcüsü, “Üyelerimizi ve bilgilerini güvende tutmak için çok çalışıyoruz. Kötü niyetli kişilerin böyle bir ihlali gerçekleştirmesini zorlaştıracak yeni önemleri belirleyip uyguluyoruz” dedi. Şirketin, söz konusu olay özelinde nasıl bir güvenlik önlemi alacağı ise henüz belli değil.

Tinder ve OkCupid’in sahibi olan Match Group, kullanıcı verilerinin California Tüketici Gizlilik Yasası’ndaki düzenlemeler uyarınca üçüncü taraf sağlayıcılarla paylaşıldığını söylüyor. Amerikalı şirket bunun dışında titiz bilgilerin reklam amacıyla kullanılmadığını belirtiyor.

18 Ocak 2020 Van/ Çaldiran- Dünya --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.