Yargı Paketi Görüşmelerine Korona Şartı

TBMM’de görüşme trafiği yaşanırken, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında ‘komisyonda her kurumu bir temsilcinin temsil etmesi’ şartı getirildi.

Meclis Adalet Komisyonu, ağırlıklı olarak yargılama usullerine düzenleme öngören 63 maddelik ikinci yargı paketini görüşmek üzere yarın toplanacak.

Görüşme için hazırlıklar sürerken, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında “komisyonda her kurumu bir temsilcinin temsil etmesi” koşulu getirildi. Buna göre komisyonda Adalet Bakanlığı ve bağlı kuruluşlardan yalnızca bir kişi komisyona katılabilecek. Koşulun vekilleri kapsamaması dikkat çekti.

Öte yandan Meclis’te gözler yaklaşık 100 bin mahkûmu etkileyeceği öngörülen infaz sistemini düzenleyen üçüncü yargı paketine çevrildi. AKP kanadı, infaz düzenlemesini ele alan üçüncü yargı paketi ile ilgili muhalefet cephesiyle temaslarını hızlandırdı.

AKP GÖRÜŞME TRAFİĞİNİ HIZLANDIRDI


AKP heyeti, önceki günlerde MHP heyetiyle bir araya gelmişti. Cumhur İttifakı’nın iki bileşeninin “pürüzlü” konuları bir kez daha görüşmek üzere bir araya geleceği ifade edilirken, AKP’li heyetin, bugün CHP ve İYİ Parti heyetiyle görüşme yapması bekleniyor. Cumhuriyet’in haberine göre HDP grubuna ise görüşme talebi iletilmedi.

24 Mart 2020 Ankara/ Kalecik- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.