- 03 Aralık 2019

Çaldıran'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Neşeli Geçti

Van'ın Çaldıran ilçesinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeni ile Fizikay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde program düzenlendi.

Fizikay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde düzenlenen programa  Çaldıran Kaymakamı Adem Can, Belediye Başkanı Şefik Ensari, İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Atay, İlçe Emniyet Müdürü Korkmaz Polat, 6. Tugay Komutan Yardımcısı Piyade Albay Özkan Kantemir, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mehmet Ece, Öğretmenler, Öğrenciler ve veliler katıldı.

 

İstiklal Marşı ve saydı duruşu ile bağlayan program daha sonra Fizikay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi sahibi Yahya Temel'in konuşması ile devam etti. Yahya Temel şunları söyledi:" 3 aralık Dünya Engeliler günü programımıza hepiniz hoş geldiniz, böyle özel bir günde bizi yalnız bırakmadığınız için hepinize sonsuz teşekkür ediyorum. Bugün sorunların ve çözümlerin konuşulduğu bir gündür. Yaşanılan sorunlar sadece kendimizin değil, ailemizin, çevremizin, toplumun, kısaca tüm insanların ortak sorunudur. Engelli olmak, çeşitli nedenlere bağlıdır. Normal bir hayat sürmek, ancak toplumsal duyguların artmasıyla mümkündür. Bizlerde acıma duygularıyla yaklaşmak yerine, kurumsal hizmetlerin geliştirilmesi esas alınmalıyız. Engellilerin üretime ve sosyal hayata katılması, sorunların çözümünde çok önemlidir".dedi.

 

Yapılan konuşmadan sonra Fizikay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinin hazırlamış oldukları şiir ve dans gösterileri sergilendi, Çaldıran Halk Eğitim ve Çaldıran Gençlik Merkezi öğrencilerinin hazırlamış oldukları halk oyunları ile birlikte keyifli dakikalar yaşandı.

 

Son olarak konuşan Çaldıran İlçe Kaymakamı Adem Can şunları söyledi:" Burada olmanın onurunu ve gururunu yaşıyorum değerli misafirler hiç bir engelli kardeşimizin tercihi değildir engelli olmak, bununla birlikte hepimiz her sağlıklı bireyde birer engelli adayıdır. Bizlere bireysel ve kurumsal olarak düşen bu kardeşlerimizin toplumsal hayatını toplumdaki statüsünü kolaylaştırmak onlara yardımcı olarak sosyal kültürel hayata katmaktır, Şükürler olsun Devletimiz bu kardeşlerimize sunmuş olduğu hizmet her geçen gün devam etmektedir. Kısa bir hatırlatma yapmak istiyorum belli bir süre önce engelli kardeşlerimiz bir misafir geldiği zaman odalara kapatılırdı, ama şükürler olsun bugün toplumun her alanında engelli kardeşlerimiz var".dedi.

 

 

 

 

 


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.