- 06 Şubat 2020

İddia:Çığ felaketine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Neden Oldu

Van'ın Bahçesaray ilçesindeki çığ felaketine Çatak'taki bir yemeğe katılmak isteyen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan'ın neden olduğu öne sürüldü. İddiaya göre Orhan bir yemeğe yetişmek için, çığ tehlikesi olan bölgede iş makineleriyle yolu açmaya çalıştı. Yüksek desibel de çığa neden oldu.

Van’da yaşanan çığ felaketine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AK Parti milletvekili Gülşen Orhan’ın neden olduğu iddia edildi. Habertürk TV Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, beş kişinin öldüğü ilk çığ düşmesinde kar altında kalan iki kişiyi kurtarmak isteyen ekiplerin de çığ altında kalmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, ilk çığ felaketinin öncesinde Orhan’ın uyarıları dikkate almayarak iş makineleri ile güzergahdaki yolu açtırdığını ve makinaların çığa neden olduğunu öne sürdü.

Aydemir, Orhan’ın Van’ın Çatak ilçesindeki bir yemeğe gitmeye çalıştığını belirterek şunları anlattı: “Olayı anlamaya çalışmam anlamında birkaç telefon görüşmesi yaptım. Çatak’ta bir yemek organizasyonu var. AK Parti eski milletvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı -ki kendisi de yaralı-, Gülşen Orhan bir etkinliğe katılıyor. Kendi seçim bölgesi. Oradan çıkarken diyorlar ki ‘Burada çığ tehlikesi var, buradan yola çıkmayın, doğru değil’ Ancak heyetle birlikte yola çıkıyor. Harabet diye bir geçit. Bu geçitten geçilmesi mümkün değil, kar kapatmış olabilir, burada çığ tehlikesi var. Üst noktada. ‘Narlıca’dan dahi geçemeyebilirsiniz’ diyorlar. Yani yol sıkıntılı. Yola çıkmadan önce Gülşen Orhan 4-5 iş makinesini yanına alıyor. Narlıca Kara Yolları İstasyonu’ndan alıyorlar araçları. İş makineleri yolu açarak buradan geliyor. Burada çığ tehlikesi var kar yolu kapatmış iş makineleriyle öncesinde müdahale edilmiş başka bir noktaya. Çığı tetikleyen şeylerden biri de yüksek desibel. Buraya kadar geliyorlar. Yolda telefon çekmiyor. Burada 3 bin 500 metre rakımdan söz ediyoruz. Ve orada çığın altında kalıyor minibüs. Daha sonra Van ve Şırnak’tan askerler oraya sevk ediliyor. Jandarma ve korucular da ikinci çığın altında kalıyor ve şehit oluyor. Öncesinde bir tedbirsizlik olduğu kesin. ‘Yola çıkılmasın’ deniliyor çıkılıyor iş makinesi ile yol açılıyor. Sonrasında bu tür olaylarda aynı bölgede ikinci çığ tehlikesi olabileceği beklentileri var. Tedbirsizlik olduğu görülüyor. Olayın meydana gelmesinden önce yola çıkılması” ifadelerini kullandı.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ajans Çaldıran Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ajans Çaldıran hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.